sobota, 23 czerwca 2012

Pulsometr Crane Sport MD 15151 - test

Jedni biegają by sobie coś udowodnić, inni by zrzucić zbędne kilogramy, a jeszcze inni zupełnie dla frajdy. Przychodzi taki moment w naszym bieganiu, że chcemy coś zmienić, ulepszyć swoje treningi - wtedy szukamy po czasopismach, internecie artykułów, co zrobić by było lepiej niż jest lub by efektywniej zrzucać zbędne kilogramy? Urządzeniem, które wtedy postanawiamy zakupić jest najczęściej pulsometr. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń - najczęściej wybierany jest pulsometr w zegarku. Cena takiego pulsometra waha się w granicach 100 zł wzwyż. Co jednak gdy nie chcemy wydać, aż tak dużych pieniędzy?

Ostatnio na jednej z aukcji internetowych napotkałem dość ciekawą ofertę cenową za nowy pulsometr jak dla początkującego biegacza (a może i nie tylko). Za jedyne 15 zł można było nabyć pulsometr firmy Crane Sport MD 15151. Mimo, iż po przeszukaniu internetu na temat owej firmy praktycznie nic nie znalazłem, postanowiłem zaryzykować i dokonać zakupu.
Sama marka Crane Sport jest marką własną jednej z sieci dyskontowych - prawdopodobnie Aldi - co można wywnioskować po napisie umieszczonym pod zegarkiem "Made in Germany" - także jak widać nie jest to żadna chińska zabawka. 


Sam zegarek jest dość solidnie wykonany. Po włączeniu do wyboru mamy 2 języki - niemiecki i angielski, oraz możliwość ustawienia dwóch stref czasowych (dom i samolot). Zalecaną czynnością przed rozpoczęciem treningu z pulsometrem jest dopasowanie osobistych ustawień - ustawiamy płeć, datę urodzenia, wzrost, wagę, nasz normalny puls oraz wartości krańcowe pulsu. Kolejną dość istotną wartością jaką należy ustawić jest zakres pulsu przy jakiej chcemy trenować oraz czas naszego odpoczynku. Wśród funkcji mamy również możliwość ustawienia ilości kalorii, które chcemy spalić oraz rodzaj dyscypliny sportowej, którą uprawiamy.



Tyle o samych ustawieniach, przejdźmy może do samego działania pulsometra. 
Wraz z pulsometrem dołączony jest nadajnik umieszczony na pasku, który zakładamy na klatkę piersiową - w celu lepszego przewodzenia pulsu do nadajnika polecam stosować żel do EKG. Wśród dostępnych funkcji treningu znajdziemy:
  • tryb treningu ze stoperem - funkcja pozwala nam zmierzyć czas naszego biegania. Entuzjaści biegania na stadionie mogą obliczyć czas każdego okrążenia (max 51 okrążeń);
  • tryb treningu z pulsometrem - w tej części do wyboru mamy 7 funkcji: 

  1. trening kończy się po dotarciu do górnej granicy ustawionego pulsu, a zaczyna gdy dojdzie do granicy dolnej;
  2. trening kończy się po upływie określonego czasu, a zaczyna gdy puls dojdzie do granicy dolnej;
  3. trening kończy i zaczyna się po upływie określonego przez nas czasu;
  4. trening ze stoperem - w odróżnieniu od trybu pierwszego mamy tu podany również bieżący i średni puls;
  5. j.w. z możliwością wyliczania okrążeń / międzyczasów;
  6. trening z ilością spalonych kalorii;
  7. test fitness.

Na koniec naszego treningu wszystko możemy przeanalizować wg zgromadzonych danych lub wyświetlić dane dot. naszego pulsu przy pomocy wykresu.

Ktoś może zadać jeszcze pytanie, jak wygląda sama komunikacja między zegarkiem a nadajnikiem i czy pulsometr dobrze wskazuje dane. Osobiście uważam, że pulsometr dobrze rejestruje nasz puls (sprawdzałem licząc puls na piechotę), co do samej komunikacji zegarka z nadajnikiem to również nie zauważyłem żadnych problemów (każdy powinien osobiście znaleźć optymalne położenie paska na klatce piersiowej) - nadajnik i zegarek musi być jednak w bliskiej odległości - ok 30 cm, przy wyprostowanej ręce sygnał zanika.

Podsumowując:
- max liczba międzyczasów - 51
- liczba przechowywanych treningów - 1
- przełączanie widoków zegarka w czasie treningów - dobre
- interwały - kontrolowane czasem lub tętnem + możliwość odpoczynku
- wielkość cyfr - dobra
- podświetlanie - jest
- nadajnik - nie za duży, wygodny
- dokładność wskazań - dobra
- kodowany sygnał - nie
- limity tętna - ustawiane automatycznie lub manualnie; sygnalizowane dźwiękowo przekraczanie limitów tętna
- funkcje specjalne - prezentacja maxymalnego i średniego tętna przy pomocy wykresu
- cena - dość atrakcyjna jak za taki pulsometr.

10 komentarzy:

  1. I jak się sprawdza w praktyce? własnie się zastanawiałam nad jego kupnem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój się sprawdza bardzo dobrze, ale przy zakupie należy raczej uważać by nie trafić na zepsuty, bo zgłaszały się już do mnie osoby, które kupiły i się okazało, że był zepsuty - wyprzedaż powystawowa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy ktoś z Was wie, w jaki sposób powrócić do początkowego menu konfiguracji bez resetowania przyciskami auf+ruck+eingabe?

    OdpowiedzUsuń
  5. Super, dziękuję za pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
  6. mam pytanie, jak w ogóle wejść w menu? pojawiają mi się tylko opcje training settings, chrono i start training. jak ustawic godzine?
    z gory dzieki za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam uprzejme pytanie. Jak ustawić wartość pulsu przy której chciałbym trenować? Z góry ślicznie dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  8. ;p A jak włonczyć funkcje pomiaru pulsu??

    OdpowiedzUsuń