czwartek, 28 czerwca 2012

Crivit Sports, czyli buty z Lidla - test

Buty do biegania z Lidla to chyba nie najlepszy pomysł - może wielu z Was tak sobie teraz pomyśli, ale czy słusznie? Przekonajmy się...

Dzisiejszy testowy post poświęcimy butom marki własnej Lidla - Crivit Sports, które od najbliższego poniedziałku (2 lipca) będą dostępne w ofercie sklepu.


W gazetce sklepu znajdziemy następujący ich opis:
  
  • lekkie, funkcjonalne buty do biegania z dwuwarstwowymi, oddychającymi wstawkami z tkaniny mesh
  • wyjmowana i amortyzująca wkładka z włóknem COOLMAX®
  • elementy amortyzujące REDENS w obszarze stąpania
  • stabilizujący element skręcający TPU
  • giętkie karby dla wysokiej giętkości przy zginaniu stopy
  • dobre właściwości amortyzacyjne dzięki chroniącemu stawy systemowi Multi-Dens (MDS) i międzypodeszwie z tworzywa Phylon SHOCK-X
  • materiał wierzchni jest bezpośrednio zszyty z wewnętrzną podeszwą
  • system Air-Dynamic-Flow (ADF) do optymalnej cyrkulacji powietrza
  • specjalnie skonstruowana, profilowana podeszwa z przyczepnego Flexo TPR – idealna na każdy teren
Jednak, czy te wszystkie nazwy tkanin i włókien mówią coś komuś? Jak nie dotkniesz i nie wypróbujesz to nic z tego nie zrozumiesz.

Pierwsze oględziny butów wypadły dobrze. Buty z zewnątrz wykończone są dobrze, a sama linia kolorystyczna jest miła dla oka - bez żadnych zbędnych udziwnień. Buty wykonane są z tkanin syntetycznych oraz wstawek poliestrowych typu mesh, które mają przyczynić się do cyrkulacji powietrza wewnątrz buta.

W środku buta - co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem - nie znajdziemy (poza przyszytym językiem) - żadnego szwa, który mógłby powodować odciski na naszych stopach. But w środku jest wyściełany, a wyjmowane wkładki EVA są dość starannie wykonane - wkładki wyprofilowane, wyściełane włóknem poliestrowym COOLMAX odpowiedzialnym za odprowadzanie wilgoci z naszej stopy. Po wyciągnięciu wkładki naszym oczom ukaże się kolejna warstwa - międzypodeszwa, która poprzez system Multi-Dens (zarówno Google, jak i mi ten system nic nie mówi - może to jakiś własny system Lidla?) ma amortyzować i chronić nasze stawy.

Podeszwa butów wykonana została z syntetycznego materiału TPR (guma termoplastyczna). Dodatkowo wyposażona została w stabilizujący element wzmacniający śródstopie wykonany z TPU (grupa termoplastycznych elastomerów poliuretanowych) oraz giętkie karby dla wysokiej giętkości przy zginaniu stopy. Podeszwę wyposażono także w kopyta niemieckiej firmy Fagus specjalizującej się w szewskim fachu.


Opakowanie butów opatrzone zostało naklejką potwierdzającą testowanie ich w Centrum Transferu Technologii Steinbeis przy Uniwersytecie w Stuttgarcie pod kierownictwem prof. dr Wilfreda Alt (Departament Sportu i Ruchu) - widocznie testy wypadły pozytywnie skoro Lidl umieściło takową informację.

To było by na tyle suchych faktów, czas na sprawdzenie butów na bieżni.

Aktualizacja - 28.06.2012, godz.: 19:00

Pierwsze 5 km za nami. Buty bardzo dobrze sprawdzają się na bieżni pokrytej poliuretanem. Stawy są dobrze amortyzowane przez elementy ku temu służące. Również system obiegu powietrza w bucie się sprawdził - stopa mniej spocona porównując z moimi dotychczasowymi butami. 

Nie odbyło się bez zgrzytów. Pierwszym minusem, który wyszedł przy bieganiu jest wkładka - jak się okazuje nie została, aż tak starannie wykonana jak to opisywałem wcześniej. Na wysokości łuku głównego śródstopia wkładka nie do końca przylega w obu butach, co powoduje dyskomfort i otarcia - w wyniku tarcia wkładki w tych miejscach już się trochę zmechaciły, a na moich stopach (śródstopiu) pojawiły się bąble.

Aktualizacja - 30.06.2012, godz.: 15:00

Nożyczki poszły w ruch. Przyciąłem i wyprofilowałem wkładki by nie obcierały mi stóp - mam nadzieję, że sprawdzi się to w praktyce. Postanowiłem również podgrzać i stopić na ogniu zapalniczki wszystkie brzegi obu wkładek by zapobiec mechaceniu się poliestrowego włókna COOLMAX.

Aktualizacja - 04.07.2012, godz.: 10:00

Kolejne kilometry pokonane - tym razem trasa zróżnicowana - pola, las, szosa. Buty dobrze sprawdzają się i na takiej nawierzchni. Podeszwy sprawnie amortyzują wszelkiego rodzaju nierówności w postaci kamieni i wystających konarów drzew. System obiegu powietrza w butach sprawdza się w 100%.

Kilka słów jeszcze o sznurowadłach, o których wcześniej nie pisałem. Sznurowadła są odpowiedniej długości - czyli ani za długie, ani za krótkie. W czasie biegania nie stwierdziłem by się rozwiązywały, więc w zasadzie nie ma się czego przyczepić.


Porównując buty Crivit Sports z moimi dotychczasowymi butami Kalenji EKIDEN 50 stwierdzam, że są ich świetną alternatywą - zarówno w cenie jak i jakości wykonania. Mają natomiast przewagę jeśli chodzi o system rotacji powietrza wewnątrz buta.

Podsumowując cały wpis, można stwierdzić, że buty sprawdzą się zarówno na nodze początkującego jak i zaawansowanego już biegacza - choć ten drugi ze względu na większe doświadczenie może mieć mieszane uczucia.

3 komentarze:

  1. Ciekawe wpisy. Czekam na ciąg dalszy i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie kupowałam nigdy butów z tego sklepu więc nie chcę się wypowiadać na ich temat. Dla mojego partnera kupuję męskie buty w https://butymodne.pl/sportowe-meskie-c257929.html i tak naprawdę nie potrzebuję innego sklepu. Tam mam wszystko co potrzeba.

    OdpowiedzUsuń